Akaom.pl

O mnie

Skąd pomysł na edukację finansową dzieci?

Pierwsza myśl, by zająć się edukacją finansową dzieci i młodzieży pojawiła się kiedy starsza córka zaczęła zadawać pytania siedząc nad otwartym moim portfelem.

Ciekawiły ją zakamarki portfela, więc wyciągała po kolei wszystko co tam było, a ja naiwnie myślałam, że teraz mam chwilkę dla siebie, że się sama sobą zajęła.
A ona wyciągała i pytała, i pytała oraz nie dawała się zbyć byle odpowiedziami, robiąc przy tym niezły bałagan.
To wtedy pierwszy raz pomyślałam – ooo, muszę się tym zająć na poważnie.

A potem doszły zmagania w sklepie, gdzie mocno walczyłyśmy ze sobą: kup mi – nie kupię, kup mi… pewnie znane większości rodzicom. Więc po powrocie z marketowego ringu zaczęłyśmy rozmawiać o pieniądzach. I teraz ciągle rozmawiamy, wykorzystujemy razem z mężem każdą sytuację, by coś objaśnić, wytłumaczyć lub pokazać.

Finalna decyzja, by zająć się tymi zagadnieniami finansowymi w takim kształcie, powstała, gdy rzucono mi wyzwanie (żeby nie powiedzieć, że rozłożono mnie na łopatki), bo usłyszałam od córki: “Mamo jak Ty jesteś taka mądra, to dlaczego nie przyjdziesz do naszego przedszkola?” – i to był ten kamień węgielny.

Sam pomysł nie jest nowatorski. Bo muszę jeszcze dodać, że od kilku lat jestem wolontariuszem w programie Bakcyl, czyli projekcie Bankowcy dla edukacji finansowej młodzieży organizowany przez Warszawski Instytut Bankowości – tak stawiałam pierwsze kroki.

Potem, gdy w październiku 2018 zakończyłam warsztaty w przedszkolu w Wałczu :D, to dostałam paliwo do dalszego działania, więc zapukałam do Stowarzyszenia Matki Wariatki i okazało się, że znajdujemy wspólny mianownik do dalszego działania i w listopadzie rozpoczęłam cykl warsztatów z Matkami Wariatkami. Teraz idę dalej tą drogą. Taka jest historia, a dlaczego to robię? O tym dalej.

To jeszcze dlaczego to robię?

Wyczerpmy temat do końca – skoro wcześniej było jak narodził się pomysł, to jeszcze PO CO?

Powodów jest kilka…
Po pierwsze – jako rodzic, chcę by moje dziecko zdobywało wiedzę finansową
i praktyczną poprzez pobudzanie ciekawości. Dzieci mają naturalną swobodę w zadawaniu pytań i wg mnie to należy wzmacniać, by nie zatracić tej otwartości i wewnętrznej motywacji do nauki. Always Keep An Open Mind.

Po drugie – Obserwuję i słyszę że szkoła nie przekazuje dzieciom praktycznej wiedzy nt pieniądza i ekonomii, więc skoro jest luka w systemie edukacji, to nie ma co czekać na systemowe rozwiązania, tylko samemu podjąć się tematu . Rodzicu to dla Ciebie są minilearningi.

Po trzecie – Czas. Wiadomo pędzi nie ubłaganie, nasze dzieci rosną a świat się zmienia w ekspresowym tempie, więc uważam że My Rodzice, musimy nadać równie szybki bieg sprawie, by nasze dzieci nie wkraczały w świat finansów dopiero wtedy kiedy same zaczną zarabiać.

Po czwarte – pieniądze i finanse to tematy, które są moim chlebem i pasją jednocześnie. Mam wielką radość rozmawiania o nich z moimi Klientami oraz dziećmi. Do tej pory w obszarze edukacji udzielałam się jako wolontariusz
i przeprowadzałam zajęcia dla młodzieży w gimnazjum oraz dodatkowo stworzyłam pierwsze materiały pod kategorię wiekową 5+ (teraz powstaje materiał dla 6-7-8-9) Taki poczułam obowiązek z racji wykonywanego zawodu – jestem bankowcem od ponad 13 lat.

Po piąte – nie ukrywam, że jest to dla mnie droga rozwoju osobistego. Jeszcze jakiś czas temu FB, Instagram, czy tworzenie strony internetowej, ooo to nie był mój świat. A teraz spełniam swoje marzenie by zajmować się tym na co dzień (tak wiele przyjemności czerpię z kontaktu z dziećmi).

Po szóste – mam wewnętrzną potrzebę dzielenia się – i tak sobie pomyślałam, że skoro uczę swoje dziecko, skoro robiłam warsztaty w przedszkolu, razem ze Stowarzyszeniem Matki Wariatki, to dlaczego nie iść szerzej i dalej? Tym bardziej, że dostaję sygnały, że po prostu mi to wychodzi, czy wyjdzie pod szyldem OPEN MIND Anna Chandoszko? Czas pokaże. Zapraszam do skorzystania z oferty.

Moją misją jest propagowanie myślenia otwartego, kreatywnego w każdej dziedzinie i na każdym etapie życia czy działalności. Wspieranie rodziców w edukacji finansowej swoich dzieci, jak i również wspieranie firm/organizacji w rozwoju potencjału swoich pracowników.

Chcę dostarczać inspirację do działania i budować świadomość, by zmienić sposób korzystania z wiedzy przez ludzi i organizacje z modelu rutynowego, zamkniętego na model szeroko otwartego umysłu

- „Always Keep An Open Mind”.
Anna Chandoszko