Pamiętasz jedną z moich pierwszych publikacji, kiedy opisałam rodzinny sposób na budowanie nawyku oszczędzania? To była akcja „Zbieramy 100 monet”, dzięki której w naszym domu oszczędzanie stało się frajdą i bardzo ciekawym doświadczeniem, a nade wszystko naszym wspólnym zwycięstwem. Znasz ją? Jeśli jeszcze nie, to masz zaległy artykuł na moim blogu , ale spokojnie, moje pisanie to zaledwie 3-4 minuty Twojego czytania. To krótki artykuł, w którym pierwszy raz opisałam nasze doświadczenia ze zorganizowaniem własnej akcji. Dowiesz się tam, jak wyglądała nasza pierwsza edycja? Jak zaczynaliśmy edycję 2 potem 3 i 4, i… ? Choć każdej nie nagłaśniałam, bo wyznaczaliśmy sobie cele charytatywne i ustaliliśmy, że zbieramy „po cichu” – to o podstawowych założeniach i pierwszych wyciąganych wnioskach, możesz przeczytać tutaj:
Dzisiaj nieco ją modyfikuję, przygotowując się na nadchodzący październik – od wielu lat okrzyknięty miesiącem oszczędności , bo razem z Agnieszką Halamą (www.kwadraciaki.pl) chcemy zachęcić Cię byś zorganizował swoją własną akcję uczącą oszczędności, budującą dobre nawyki i jednocześnie niosącą pomoc.
Nie ukrywam, że do przemyślenia poniższych modyfikacji nakłoniły mnie:
– moje rosnące dzieci. Dzisiaj 8-latka wymusza wprowadzenie urozmaicenia, by utrzymać frajdę, no i trzeba też uwzględnić wyrywającą się aktywność naszej drugiej córy: 3,5-latki;
– Wasze spostrzeżenia i opinie, które do mnie napływają, gdy też próbujecie zastosować akcję w Waszych domach – szczerze dziękuję za każdy głos;
– „marudzenie” mojego męża, że zbieramy nominały, które on potrzebuje na myjnię.
– rozmowy z Agnieszką Halamą, która dorzuciła w tym temacie więcej niż 5 gr i z którą to nie da się zrobić nic na pół gwizdka, więc tadam: ten duet nie sprowadza się tylko do wydanej książki „Kwadraciki i finanse”, ale teraz powstaje wspólna akcja społeczna „Monety dla Seniora”, w którą mamy nadzieję wkręcić nie tylko Ciebie.
No więc czas przedstawić zasady „gry” . Po liftingu akcji „Zbieramy 100 monet”, akcja nabiera kształtu akcji społecznej. Nie będziemy ukrywać, że obserwujemy i bierzemy udział w wielu naprawdę fajnych akcjach (ostatnio #DzienSzpilki), które tak się rozkręcają, że nie będziemy się ukrywać przed światem, bo chcemy pomagać i zainspirować innych.
Zanim jeszcze o zmianach, to najpierw to, co z akcji „Zbieramy 100 Monet” jest nie do ruszenia :
- Słoiki – szkoda czasu na kombinowanie ze skarbonkami, wystarczy mały słoik, oczywiście podpisany – ale w kwestii opisu robi się już modyfikacja, więc o tym będzie dalej.
- Zasady – każdy z domowników musi je znać i rozumieć. U nas zafunkcjonował taki automat:
- codziennie (zazwyczaj po obiedzie), dzieci wyszukują odpowiednie monety (wysypujemy na stół zawartość naszych portfeli). Jedna córka szuka w zasobach pochodzących z mojego portfela, a druga z portfela taty i kolejno zasilają podpisane słoiki;
- raz w tygodniu (zazwyczaj sobota) sprawdzamy stany i notujemy osiągnięcia. Raportowanie to ważny element, bo napędza nas na następne dni zbierania;
- koniec akcji jest wtedy, gdy w słoiku będzie po 100 sztuk odpowiednich monet. Wówczas jest podsumowanie i wspólne świętowanie.
- Cel – poza najważniejszym przegadaniem akcji z całą rodziną, ustaleniem zasad, obowiązkowym jest WSPÓLNE ustawienie celu zbiórki, czyli na co wydamy uzbierane monety. To nie jest łatwe zadanie, z doświadczenia kilku takich akcji wiemy, że zawsze każdy ciągnie „kołderkę” w swoją stronę (lalki, opony, prostownica do włosów, itd.), więc tym razem mamy wytypowanego konkretnego adresata. Napełniony monetami słoik trafi do Seniora.
Dlaczego to takie ważne dla kogo zbieramy? Kilka razy zdarzyło się, że uzbieraliśmy 100 monet i nie było jednomyślności w kwestii na co przeznaczamy uzbieraną kwotę, więc zamieniliśmy tylko zebrane monety na „grube” pieniądze i dopiero po kolejnej akcji udało nam się ustalić, na co wydajemy wszystko. Takie podejście nie jest motywujące.
Niedługo zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – do grudnia szybko zleci – i pod koniec roku z reguły są większe wydatki. Często nasze budżety domowe są nadwyrężane, więc chcemy z całą świadomością zaplanować swój udział i wesprzeć w ten piękny czas Seniorów, bez nadwyrężania. - Liczenie – tutaj największe pole do ćwiczenia rachowania i odkrywania matematyki mają nasze dzieci. Chociaż gdy rodzic zrobi sprawdzenie „na drugą rękę”, to taka kontrola daje dodatkową motywację do kontynuowania akcji w następnych dniach, bo dzieci lubią widzieć nasze zaangażowanie na każdym etapie.
- Pozytywne nastawienie – ta akcja jest nośnikiem radość i poczucia dumy
szczególnie, gdy może usłyszysz pewnego dnia jak ja: „Zbierajmy dla … bo my sobie jeszcze nazbieramy, a ta Pan/Pani być może już nie zdąży”.
No dobra, to teraz zmiany, bo już się tego sporo zrobiło do czytania.
Tym razem przygotowujemy tylko 1 słoik – u nas już cały parapet w kuchni nie będzie zastawiony – i podpisujemy: „Monety dla Seniora”. Kolejno uzgadniamy jaka to będzie moneta, czyli wybieramy jedną spośród 9. I zaczynamy Koniecznie dołącz też na fb do funpejdżu Monety dla Seniora, gdzie będziemy się dzielić naszymi spostrzeżeniami z przebiegu akcji i dodawać sobie motywacji i inspiracji do działania.
Dzięki tej akcji, poza wieloma aspektami edukacji finansowej, wzmacniamy naszą więź rodzinną i rozwijamy kompetencje społeczne – oj, w tej materii, to się zawsze u nas w domu dzieje. Jeśli chcesz wiedzieć jak nam idzie? Ile jest w naszych słoikach? Zachęcamy do polubienia profilu na fb-Monety dla Seniora, gdzie będzie raz w tygodniu (od października do momentu uzbierania 100 monet) krótka relacja z naszych postępów.
Będzie nam raźniej, jeśli zechcesz dać innym znać o tej akcji społecznej „Monety dla Seniora” – nie mamy żadnego wsparcia medialnego, ale liczymy na to, że razem uda nam się odpowiednio akcję nagłośnić. Napisz komentarz, jeśli się namyślisz i wchodzisz w to. Zapraszamy dołącz! My oficjalnie startujemy 01.10.2020 (czwartek), na powitanie października – miesiąca oszczędności.
Z tego też względu w październiku więcej będzie z mojej strony wokół tematu oszczędzania, nie tylko dla dusigorszy Bądź na bieżąco, śledź na fb-Monety dla Seniora oraz, jak zawsze zapraszam również, na fb-akaom.pl.
A teraz zmykam szykować słoik.